Poradniki

Pierwszy rower elektryczny do 1000 złotych z silnikiem szczotkowym MY1016Z.

Rowery elektryczne stają coraz bardziej popularne,  obecnie już weszły w krajobraz miejski i nikogo już nie dziwi rower elektryczny. Choć rok 2020 przyniósł wiele zmian na rynku rowerów.
Zastanawiając się nad kupnem roweru lub próbując złożyć zestaw z części kupionych w internecie, musimy się zastanowić, na co nas stać i jaki zestaw możemy kupić, bo ceny ciągle się zmieniają.

Prezentacja zestawu za ok. 400 – 600 złotych.

W kwocie 1000 złotych mamy do dyspozycji kompletny zestaw, który jest najprostszą konstrukcją. Możemy sprawdzić zestaw, który na pewno nie jest demonem prędkości, ale na pewno wprowadzi nas w świat rowerów elektrycznych.

Należy zacząć od tego z czego, składa się rower elektryczny.

Zdjęcie z serwisu aliexpress.com
  • Napęd, czyli silnik elektryczny, który jest montowany w kole, w mechanizmie korbowym, lub na bagażniku w przypadku domowych konstrukcji. Zaleca się kupować zestawy, które mają więcej niż 36 V napięcia im więcej volt tym lepiej.
  • Sterownik pomaga w sterowaniu silnikiem prędkością, hamulcami i odłączaniem silnika, kiedy trzeba.
  • Bateria/akumulator: Dzięki baterii możemy rozpędzać się i cieszyć się jazdą. Jeśli chodzi o baterie, jest kilka rodzajów za dobrą jakościowo baterie należy zapłacić więcej. Można też użyć tańszej wersji, czyli akumulator, który wygląda jak zwykły akumulator motocyklowy, jest ciężki i możemy mieć problemy ze sterowaniem rowerem.
  • Klamki hamulcowe: przez zastosowanie specjalnych klamek magnetycznych możemy mieć kontrole na napęd, kiedy jesteśmy rozpędzeni, po uruchomieniu klamki hamulcowej rower się zatrzymuje i odłączą zasilanie.
  • Manetka do przyspieszania: Pełni podobną funkcję jak w motocyklu, czyli po wciśnięciu manetki możemy bez pedałowania odpowiednio przyspieszyć rower.
  • Czujnik pas – Służy do sprawienia czy pedałujemy w danej chwili, czy odpoczywamy. Według prawa każdy pojazd powinien być wyposażony w czujnik pas, przez co silnik się wyłącza, kiedy nie pedałujemy.

Zamierzając kupić tani zestaw, możemy przeszukać allegro i AliExpress.
Przechodząc na allegro, klikamy zakładkę Sport i Turystyka → Rowery i Akcesoria → Rowery → Elektryczne. Sortujemy od najniższej ceny i zaznaczamy przedmioty nowe.
Najtańszy zestaw zawiera silnik szczotkowy MY1016Z. Mamy tutaj w zestawie silnik szczotkowy, łapa do zamocowania, zębatka, łańcuch, manetka i sterownik. Niestety tutaj nie uświadczymy czujnika pas.
Patrząc na aliexpress, możemy wpisać: ebike conversion kit. Wybieramy najniższą cenę i mamy do wyboru podobny zestaw, który jest na allegro z tą różnicą, że w chińskim portalu mamy jeszcze stacyjkę na kluczyk.

Kolejnym krokiem będzie kupno odpowiedniej baterii baterię, należy wybrać taką, która ma napięcie takie, jakie ma silnik. Możemy wybrać tańszą wersję, kupując akumulator żelowy albo kupując akumulator profesjonalny z ogniwami 18650.

Rowery na Ceneo

Krótki film pewnego Rosjanina pokazuje jak się spisuje taki zestaw co widać na filmie znakomicie. Rozpędza się do 27KM/H i można takim zestawem podróżować w dalsze trasy bo taki silniczek nie pobiera dużo Energi.

Jeśli kogoś interesuje, jak się składa taki zestaw to, polecam film pewnego autora, który pokazuje wszystko, choć nie jest to bardzo proste.

PW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *